Chaluha velká 270. druh pro ČR

Great Skua my birdspecies Nr. 270 for Czechia
 
Tak jsem ji také viděl...
Po dlouhých dnech čekání jsme dnes 24. 11. konečně vyrazili s Pavlem R. na Nechranickou přehradu za chaluhou velkou. Vzal jsem si na to půl dne dovolené a před obědem vyrážíme. Po cestě volám ještě Vláďovi T., zda by nešel také s námi. On souhlasí a ukazuje se to jako největší výhra dnešního dne. V ca 12.15 nás totiž vítá v oblasti Tušimice-chaty a má ve stativáku ptáka, kterého chceme vidět. Chaluhu velkou ❤, můj druh č. 270 v ČR a č. 370 na světě. Chaluha je ale bestiálně daleko, chvilku se honí s racky, nachází také nějakou mrtvou rybu a krmí se. Předvádí úplný etologický koncert, včetně úplného potápění pod vodní hladinu. Byli jsme také kvůli ní v říjnu 2019 mna Shetlandských ostrovech, ale neviděli ani jednu. Holt musela přiletět ona za námi.
Pozorujeme také jednu potáplici malou a jednu potáplici severní. Při cestě domů se ještě stavíme u hráze, kde mají být podle Vládi 2 turpani hnědí. A také jsou.
Protože nemáme žádnou vlastní fotku, dávám sem fotografii té samé chaluhy ze dne 9. 11. 2021 od P. Steinbacha. Uveřejňuji také naší společnou fotku z pozorování a také fotku ze závěrečné oslavy v Lesní restauraci Lipovka (řízečky z vepřové panenky, vařený brambor s máslem a rajčatový salát).
 
Today, Nov 24th 2021, I observed at Nechranická přehrada (dam), district of Chomutov, one juv. Great Skua. It is my bird species Nr. 270 for Czechia and Nr. 370 for the World.

Photogallery

Chaluha velká / Great Skua, Nechranice dam, District of Chomutov, Nov 9th 2021 © P. Steinbach Naše skupina / Our group, Nechranice dam, Nov 24th 2021 Oslava pozorování / Celebration of observation