Sněhule severní 271. druh pro ČR

Snow Bunting bird species Nr. 271 for the Czech Republic

Je středa 8. 12. 2021, vstávám po 5. hodině ráno, abych byl na srazu v Přešticích v 6.30 h. Dle plánu jedeme dnes spolu s Milanem H. a Pavlem S. na Karlovarsko. V ca 8 h mezi Okrouhlou, Šitboří a Tuřany na Chebsku pozorujeme káni rousnou - lifer pro Pavla, dále ca 500 husí nad lesem v dálce, dále nádherného samce motáka pilicha a 2 mořské orly na zemi.
   V ca 8.30 h se potkáváme s dalšími dnešními birdery Vláďou T. a Martinem O. mezi Citicemi a Sokolovem u jezera Medard. Jezero moc ptáků dnes nehostí, ale pod Svatavou je megahejno lysek černých (ca 1 700 ex.), dále poláci velcí a poláci chocholačky. V jednom separátním hejnu s chocholačkami jsou také 2 turpani hnědí. Dlouhý pochod k ostrůvkům kromě lindušek horských nic zajímavého nepřináší. Jdeme tedy stejnou cestou zpět (nakonec ca 10 km pochodu) a jsme skoro na konci naší cesty, když na mne Milan volá: "Sněhule severní!" S Vláďou ji dobře slyší, já ji jen dlouho pozoruji ca 20-25 s při přeletu. Můj druh pro Českou republiku číslo 271 (předtím jsem ji pozoroval na pobřeží Holandska a na Helgolandu). 
   Na zpáteční cestě se stavíme u Borského rybníku u Tisové na Tachovsku. Rybník je prázdný, zamrzlý, ale kousek za ním na zoraném poli jsou 4 jeřábi popelaví. Celkem dnes pozorováno 37 ptačích druhů.

Today, Dec 8th 2021 I observed my first Snow Bunting for the Czech Republic (my species Nr. 271). Artificial lake Medard near Sokolov, Karlovy Vary region.

Photogallery

Dálnice D5 / Highway D5 Turpan hnědý / Velvet Scoter, Dec 8th 2021, lake Medard, Karlovy Vary region