Druhy č. 272 a 273 v českém seznamu

Bird species Nr. 272 and 273 in my Czech Birdlist

Poprvé jsem se zúčastnil setkání členů Klubu 300 v Dolních Bojanovicích včetně náležitého třídenního birdingu na jižní Moravě společně s Janem Grünwaldem a Janem Studeckým. Vyrážíme ráno v pondělí 27. 12. 2021, směr pole u Drnholce, kde jsou hlášeny zajímavé druhy hus a bernešek. Již při cestě nám nad hlavou nad dálnicí D1 na kraji Vysočiny přeletělo hejno 34 jeřábů popelavých. U Drnholce jsme v ca 10 hodin a jsme úspěšní, kromě ca 5000 hus běločelých jsou zde 2 bernešky bělolící a také jedna berneška tmavá, můj druh č. 272 pro ČR. Navíc také pár bramborníčků černohlavých a 7 koroptví polních. Jedeme na nádrže Vodní dílo Nové Mlýny, jsou zde morčáci bílí, kormoráni malí, orli mořští, tisíce poláků velkých, lysek, poláků chocholaček, také poláci kaholky... Hlavně tady ale dost fouká. Po chvilce u hráze mezi II. a III. nádrží mezi Strachotínem a Dolními Věstonicemi nacházíme další druh, kvůli kterému jsme zde - pár turpanů černých, můj druh č. 273 pro ČR. Dva nové druhy za den, kdy jsem to vlastně naposled zažil. Chvilka hledání - a bylo to 26. 7. 2014 v jižních Čechách tenkozobec a pisila čáponohá.

Po přenocování v Dolních Dunajovicích jedeme v úterý ráno 28. 12. 2021 do Mikulova do Billy (tradiční místo doplnění potravin) a pak zpátky do Drnholce. Opět jsou tu bernešky bělolící i tmavé, obě po jednom exempláři. Navíc je tu jedna berneška rudokrká. Tak to je fakt mega - 3 druhy bernešek na několika stovkách metrů čtverečních! Jsou zde i husy tundrové a husy velké, přelétl jeden hnědý moták pilich. Okolo poledne jedeme do Klentnice hledat zedníčka skalního, bez úspěchu. Na cestě do Dolních Bojanovic se stavíme opět na hrázi mezi II. a III. nádrží a zase tu je pár turpanů černých, a navíc jedna potápka rudokrká. U Šakvic je na sile tradiční raroh velký. Ve vinařství Čevela pak trávíme zbytek tohoto vydařeného dne, nálada - na stupnici spokojenosti 1A.

Ve středu 29. 12. 2021 pak jedeme ještě na Hodonínsko na pískovnu Svatobořice-Mistřín. Přidává se k nám i Ondra R., kterého vytahuji z postele. Turpani černí tu nejsou, tak alespoň husice nilské a jeden sameček ostralky štíhlé. Pak už frčíme domů, směr Praha...

Nezanedbatelným bonusem tohoto tripu https://ebird.org/tripreport/25965 bylo pak setkání s mnoha birdery, které jsem potkal mnohdy poprvé v životě. Svitaváci Milan J. a Jirka M., dále Moraváci manželé Helena a Robert D., Jakub V., Franta K. Nesmím zapomenout na Jakuba H., se kterým jsme strávili v terénu, ale i ve sklípku mnoho hezkých chvil. Nakonec oba Honzové, birdeři tělem i duší. Kluci děkuju za všechno! :) 

On Dec 27th 2021 I observed for the first time in my life in Czechia Brent Goose (near Drnolec) and Common Scoter (Water Reservoir Nové Mlýny), my bird species for the Czech Republic Nr. 272 and 273.

 

Photogallery

Začínáme v Drnholci / We started in Drnholec, 27 Dec 2021 Berneška tmavá / Brent Goose, Drnholec, 27 Dec 2021, © J. Studecký Berneška tmavá / Brent Goose, Drnholec, 27 Dec 2021, © J. Studecký Berneška tmavá, berneška bělolící / Brent Goose, Barnacle Goose, Drnholec, 27 Dec 2021, © J. Studecký Vodní nádrže Nové Mlýny / Water reservoirs Nové Mlýny, 27 Dec 2021 Turpan černý / Common Scoter, Dolní Věstonice, 27 Dec 2021, © J. Studecký Pálava / Pálava hills, Klentnice, 28 Dec 2021 Vinný sklípek / Wine cellar, Dolní Bojanovice, 28 Dec 2021