Káně bělochvostá - nový druh

Long-legged Buzzard a new species

Ve čtvrtek 4. 8. 2022 vyrážíme brzy ráno s Milanem H. do okolí Slaného, na rozhraní Středočeského a Ústeckého kraje. Jsou zde hlášeny početné výskyty dravců a dalších zajímavých ptačích druhů. Hned na první zastávce u obce Šlapanice nalézáme na pravidelném místě po chvilce hledání první kání bělochvostou Buteo rufinus, což je pro mne 275. druh v ČR, 320. druh pro Evropu a do mého World Life Listu je to přírůstek č. 372. Pořizuji jednu špatnou dokumentační fotografii. Potkáváme také Mirku Hor., která sem přijela  z Chodova na Sokolovsku a veze si sebou malou stoličku. Mezi obcemi Radešín a Bříza, již v Ústeckém kraji, pozorujeme společně druhou káni bělochvostou a chvilku také nedospělého samce motáka stepního Circus macrourus. Je už úmorné vedro, teploty překročily dávno 35st ve stínu. Létá zde také samice motáka lužního, přeletují racci bělohlaví, na jednom místě pozorujeme dokonce 6 rarohů velkých !!! Nejhojnějším dravcem je zde ale luňák hnědý, který je prakticky na každém poli. 

Na zpáteční cestě se stavíme také na Klabavské přehradě na Rokycansku, která je na nízké vodě. Pozorujeme pouze běžné druhy bahňáků (kulíky říční, bekasiny otavní, pisíky obecné, vodouše bahenní, kropenaté a šedé). Přeletuje jeden ledňáček říční.

Byl to moc úspěšný a druhově bohatý den, celkem jsme za celý den pozorovali 45 ptačích druhů, což je při dnešním tropickém počasí slušný počet. 

Aug 4th 2022 we observed a new bird species for me: Long-legged Buzzard near Šlapanice, Středočeský region. It was my species Nr. 275 for the Czech Republic, 320 for Europe and 372 for the World.

Photogallery

Káně bělochvostá / Long-legged Buzzard, Šlapanice, Kladno district, Aug 4th 2022 © L. Schröpfer