Husa malá můj 277. druh pro Českou republiku

Lesser white-fronted goose my species Nr. 277 for the Czech Republic

Po krátké třídenní návštěvě Bratislavy míříme dopoledne 29. 12. 2022 s kolegou Pavlem domů. Víme, že v okolí Novomlýnských nádrží probíhá každoroční setkání Klubu 300 Česká republika a také víme, že v okolí benzinové pumpy u Pasohlávek (okr. Břeclav BV) byly opakovaně pozorovány v minulých dvou dnech husy malé. Rozhodnutí je snadné, jedeme tam. Od benzinky je slyšet velké hejno husí směrem k obci Pasohlávky. Popojíždíme autem k nim, je ca 10.45 hod a na poli sedí několik tisíc husí, drtivá většina husy běločelé (Anser albifrons). Přilétá malý vrtulník a celé obrovské hejno se zvedá, naštěstí jen zakrouží a vrací se zpět. Všímáme si tak 300 m od nás skupinky lidí s dalekohledy, ano jsou to oni, birdeři z Klubu 300. Robert, Petr, oba mladí Honzové. Chvilku se u nich zastavujeme a sledujeme obrovské hejno běločelek. Najednou Honza S. s klidem povídá: "Mám ji!". My starší ji bohužel nemůžeme ani ve stativáku pořádně najít, Honza dělá pár dokladových fotografií (dvě přikládám), ale nakonec i my s Pavlem ji dobře vidíme. HUSA MALÁ (Anser erythropus) můj druh č. 277 pro Českou republiku. Moc hezké! Díky!

On Dec 29th 2022 we observed in great flock of Great white-fronted goose (Anser albifrons) near village Pasohlávky (Distr, Břeclav, South Moravia) one specimen of LESSER WHITE-FRONTED GOOSE (Anser erythropus)! My bird species Nr. 277 for the Czech Republic.

Photogallery

Husa malá / Lesser white-fronted goose, Pasohlávky, Distr. Břeclav, Dec 29th 2022, © J. Studecký Husa malá / Lesser white-fronted goose, Pasohlávky, Distr. Břeclav, Dec 29th 2022, © J. Studecký