Jedna stará fotka z roku 1938

One old photo from 1938

Náhodou se mi dostala do rukou fotografie rodiny Bittnerových ze Stoda, která zachycuje velmi zajímavý okamžik. Jedná se o lovecký snímek z 30. 4. 1938 z kopce Trný u Holýšova, na které jsou prezentovány dva dnes megazajímavé ptačí druhy. Jedná se vpravo o kohoutka tetřívka obecného (Lyrurus tetrix) a vlevo o kohouta tetřeva hlušce (Tetrao urogallus). Dnes druhy, které zmizely prakticky z celého území naší republiky, s výjimkou některých pohraničních pohoří. Jak asi musel ten revír před více jak 80 lety vypadat, že zde bylo možno ulovit oba dva druhy najednou? Každopádně je to jeden z mála dokladových materiálů dokazujících pravděpodobně relativně hojný výskyt obou druhů lesních kurů v okolí Holýšova.

The photo from 1938 (taken on Apr 30th) shows two cocks of Black grouse (right) and Capercaillie (left) shot on the hill Trný near Holýšov (southwestern Bohemia).

Photogallery

Tetřev hlušec (vlevo) a tetřívek obecný (vpravo) / Capercaillie (left) and Black grouse (right), Holýšov, Trný hill. 30. 4. 1938 / Apr 30th 1938