Nové druhy pro světový (a také český) birdlist

New bird species for my World (and Czech too) birdlists

V neděli 27. 8. 2023 se kolem poledne vracíme s kamarádem Pavlem Růžkem z Jesenické přehrady u Chebu, počasí je špatné, prší, je chladno, Děláme přesto krátkou přestávku u Borského rybníku u Tisové na Tachovsku. Je zde mnoho bahňáků, ale fakt dost leje. Pozorujeme drobného bahňáka s velmi ostrým rozhraním mezi tmavou hrudí a velmi světlým břichem, svrchní stranou podobnou bekasině, nadočním proužkem a také delším křídlem. Bahňáka určujeme jako jespáka skvrnitého, přesto v nás díky ne úplně ideální viditelnosti trochu hlodá červíček nejistoty. V úterý 29. 8. 2023 ho ale zde potvrzuje Milan Haas, pták je později fotografován Pavlem Steinbachem a také Petrem Kašparem (viz snímky v galerii). Naše pochyby se rozplývají, ano jasně tak byto být nemělo, ale jsme si oba opravdu hodně jistí, že i náš pták byl jespákem skvrnitým. Můj 586. druh ve světovém birdlistu a zároveň 278. druh v birdlistu českém.

V neděli 3. 9. 2023 jedu spolu s Milanem Haasem a Honzou Haberem na twitch na dropa velkého k obci Čistá na Rakovnicko. Jedeme na jisto, jsou zde už Javůrci (i s maminou :) ) a také Petr Kašpar. Ptáka poměrně rychle nacházíme, přeletěl po vyrušení vlakem k obci Všesulov. Pozorujeme ho zdálky a je to můj 279. druh v českém birdlistu (mám ho už z Rakouska, Slovenska a Německa). Připojuji pár fotek od Pavla Steinbacha.

On Aug 27th 2023 I observed with my colleague Pavel Růžek on Borský pond near Tisová (Tachov distr.) Pectoral Sandpiper. My bird species Nr. 586 in my World birdlist and Nr. 278 in my Czech birdlist. On Sep 3rd 2023 I observed with Milan Haas, Jan Haber, Petr Kašpar and family Javůrek (father, mother and son) near Všesulov in Central Bohemia (Rakovník distr.) one Great Bustard. My species Nr. 279 in my Czech birdlist.

 

Photogallery

Jespák skvrnitý Pectoral Sandpiper, 31 Aug 2023, Tisová, Tachov distr., © P. Kašpar Jespák skvrnitý Pectoral Sandpiper, 31 Aug 2023, Tisová, Tachov distr., © P. Kašpar Jespák skvrnitý Pectoral Sandpiper, 31 Aug 2023, Tisová, Tachov distr., © P. Kašpar Jespák skvrnitý Pectoral Sandpiper, 29 Aug 2023, Tisová, Tachov distr., © P. Steinbach Drop velký Great Bustard, 02 Sep 2023, Čistá, Rakovník distr., © P. Steinbach Drop velký Great Bustard, 02 Sep 2023, Čistá, Rakovník distr., © P. Steinbach