Kajka mořská - 280. druh pro Českou republiku

Common Eider - bird species Nr. 280 for the Czech Republic

Již několik týdnů od loňského prosince 2023 se vyskytuje na umělém jezeře Milada u Trmic, Ústí nad Labem, kajka mořská Somateria molissima. Já jsem sice tento druh pozoroval opakovaně na svých výpravách do Skotska a do severního Německa, na českém birdlistu mi zatím pořád chyběla. Proto jsem přivítal nabídku Zdeňka M., abychom se tam zajeli podívat. Vybrali jsme sobotu 27. 1. 2024, kdy se nám zdálo, že by mohlo být slušné počasí. Nakonec tomu tak opravdu bylo. Protože jezero Milada je celkem rozlehlé a jen po obvodu má víc jak 10 km, vzal s  sebou Zdenda 2 elektrokoloběžky. To se ukázalo jako skvělý nápad, protože jsme nakonec kajku našli na úplně opačném konci, než jsme měli zaparkované auto. Kajka mořská, adultní samec v krycím šatě plul nedaleko břehu, občas se potopil, ale jinak byl v klidu. Pozorovali jsme ho asi 10 minut, udělali několik desítek fotek a poté na koloběžkách odjeli zpět k parkovišti.
Kajka mořská, Somateria molissima, můj druh č. 280 pro Českou republiku.

 

On Saturday Jan 27th 2024 I observed one male of Eider, Somateria molissima, on an artifical lake (after coal mining) Milada, near Ústí nad Labem, north Bohemia. My species Nr. 280 for the Czech Republic.

Photogallery

Kajka mořská, Eider, jezero (lake) Milada, Ústí nad Labem, 27 Jan 2024 Zdeněk a já / Zdeněk and me, jezero Milada, 27 Jan 2024