Datlík tříprstý - můj druh č. 259 pro Českou republiku

Three-toed Woodpecker - my bird species nr. 259 for the Czech Republic

Ve 2 hodiny ráno 15. dubna vstáváme na chatě na Javorné a odjíždíme na sraz do Rejštějna. S kamarádem Michalem M. a doprovodem Luďkem B. a Ondrou V. ve velmi časných ranních hodinách budeme hledat v okolí Horské Kvildy, o. KT, na Šumavě tetřevy hlušce, kteří si na Šumavě stále udržují slušnou populaci. Spolu s Michalem dostáváme kontrolní stanoviště jižně od Horské Kvildy. Je fakt zima, teploměr bude u země ukazovat určitě hodnoty okolo min. 10st C. Tma je jak v pytli, naštěstí je jasná obloha, ptáci se okolo 5. hodiny ranní pomalu probouzejí k životu. Slyšeli jsme kulíška, puštíka obecného, sýce rousného, datly černé, tetřevy jsme ale neviděli. Luděk s Ondrou byli na svých lokalitách úspěšní. Na zpáteční cestě u Zhůří byli na louce 2 kosové horští (155.).
Sjeli jsme z hlavní silnice a u bývalé osady Zlatá Studna jsme zjistili min. 3 datlíky tříprsté (156.), můj lifer, druh č. 259 pro ČR. Teritoriální samec zde tloukl do stromu zlomeného zřejmě v bouři a velká plocha odštíplého dřeva vydávala neskutečný rámus. Opodál tloukla o něco slaběji samička, o kousek dál pak třetí datlík. Neskutečný zážitek!

My bird species nr. 155 and 156 for 2020 in the Czech Republic - Ring Ouzel and Three-toed Woodpecker. The Three-toed Woodpecker is my new species (lifer) for the Czech Republic Nr. 259! Both species observed in the Bohemian Forest National Park, southwestern Bohemia, near village Horská Kvilda.

Photogallery

Datlík tříprstý / Tree-toed Woodpecker, Horská Kvilda-Zhůří, Apr 15th 2020 Datlík tříprstý / Tree-toed Woodpecker, Horská Kvilda-Zhůří, Apr 15th 2020