Kolpík bílý v PR Nový rybník u Líní

Eurasian Spoonbill in NR Nový rybník (pond) near Líně

V pátek 19. 6. 2020 volá okolo poledne Milan H., že v Líních PR Nový rybník je kolpík bílý Platalea leucorodia. A je také barevně kroužkovaný. Přemlouvám Pavla R. a v 16.30 h jsme na místě. Kolpík bílý je tu stále, nejprve zkoušíme odečet z pozorovatelny resp. polní cesty, ale je to příliš daleko. Jdu tedy trochu blíž. Po neskutečně aktivní fázi toho má ale náš kolpík dost a sedí na okraji mělčiny na jedné noze, trochu si čistí peří a nevypadá to, že by se v nejbližší hodině chtěl jakkoliv pohnout. Po ca 30 minutách se rozhodl, že udělá pár kroků a hle! Pravá noha oranžový kroužek s kódem JA, levá noha modrý kroužek s kódem JA a hliníkovým kroužkem. To už žhavím telefonní linky na Jardu Šimka a za chvilku to máme. Pták se narodil v roce 2006 (!!!) na Zlivském rybníku na Českobudějovicku, pak byl odečten v několika státech Evropy (Itálie, Maďarsko, Chorvatsko), a v posledních letech pravidelně hnízdí na Vrbenských rybnících. Zde byl naposled odečten dokonce 13. 6. 2020, tedy před týdnem, v hnízdní kolonii. Mezitím již dorazilo i zpětné hlášení z Kroužkovací stanice Národního muzea v Praze, které vše potvrzuje. 

To je ale přeci hezká story, ne? Jedná se teprve o druhé pozorování tohoto druhu za posledních 10 let v Plzeňském kraji a tak nám 14letý kolpík připravil hezké překvapení a Milanovi dal také moc hezký dárek ke jmeninám.

On June 19th 2020 we observed with my friend Pavel one adult Eurasian Spoonbill in NR Nový rybník (pond). The bird was coloured ringed and was ringed as chick near České Budějovice in June 2006. It is 14 years old!

 

 

 

Photogallery

Kolpík bílý / Spoonbill, Líně, Jun 19th 2020 Kolpík bílý / Spoonbill, Líně, Jun 19th 2020 with orange rong on right leg