Výlet na přehrady na Chebsku

Trip to the dams in Cheb region

Dnes ve středu ráno 15. 7. 2020 jedeme s Pavlem na Chebsko. První zastávkou je Zaječí ryb. u Trstěnic, kde pozorujeme jen ledňáčka říčního, zpívající lindušku lesní, rodinku brávníků a ozval se také jeden orel mořský. 

Hlavním cílem je ale Jesenická přehrada na okraji Chebu. Začínáme u Podhradu, přehrada má ale hodně vody a žádné plážové břehy tu nejsou. Je tu jeden racek bělohlavý, 2 pisíci obecní, létají zde břehule říční, ozývají se tu dvě žluvy hajní. U Dřenic pozorujeme dalšího pisíka obecného, jednoho lovícího kormorána velkého. Končíme u Dřenic v pískovně, kde pozorujeme samce bramborníčka černohlavého, pár motáků pochopů a jednu hrdličku divokou. Celkem 46 druhů, což není špatné. 

Jedeme na přehradu Skalka k Pomezí. Ta je také naplné vodě, zajímavostí je tu upravdu minimum. 2 rackové bělohlaví, 2 lovící kormoráni velcí a lejsek šedý u kostela v Pomezí. Trochu zklamaní jedeme domů, přejíždíme hráz Jesenické přehrady a najednou Pavel vykřikne: "Tam sedělo něco na břehu s dlouhýma nohama a zobáky!" Otáčím auto a jedeme zpět. V neuvěřitelném provozu na hrázi fotím na velkém kusu plastu 2 juvenilní racky černohlavé! Vracíme se zpět a opět přejíždíme hráz, není tu ale po 3 minutách ani kus plastu, ani rackové! To byla klika! Nakonec tedy 47 druhů a na Chebsku celkem dnes 59 druhů.

Ještě zastavujeme na zpáteční cestě na Tachovsku na Borském rybníku u Tisové. Jeden pisík, jeden ledňáček říční, dva poletující luňáci hnědí a opět ca 20 racků chechtavých. Jen tak rutinně beru do ruky stativový dalekohled a světě div se! Další juvenilní racek černohlavý! Tak to byla docela hezká tečka za dnešním tripem, kde se moc nepovedlo počasí. Bylo chladno, občas pršelo i foukal vítr. 

Today (Jul 15th 2020) we visited 2 dams in Cheb region. Jesenická dam: Golden Oriole, Stonechat, Common Sandpiper and two juvenile Mediterranean Gulls. Skalka dam: Spotted Flycatcher, Cormorants and Yellow-legged Gulls. On the way back home we saw another Mediterranean Gull - Borský pond near Tisová, Tachov district.

Photogallery

Samec bramb. černohlavého / Stonechat male, Dřenice, Cheb district, Jul 15th 2020 Racek černohlavý / Mediteranean Gull, Jesenická přehrada dam, Jul 15th 2020 Racek černohlavý / Mediteranean Gull, Jesenická přehrada dam, Jul 15th 2020