Cesta za ptáky 21. - 25. 9. 2020 Díl 1

Birdtrip Sep 21st to 25th 2020 Part 1

Je slunné ráno pondělí 21. září a po 8. hodině ranní mne vyzvedává u mne doma Zdeněk M. Vyrážíme směr Praha, kde v Říčanech na parkovišti u Penny nabíráme posledního člena výpravy Honzu G. Jedeme na Moravu! Krátce po poledni jsme ve Strachotíně, kde obědváme a následně jedeme na známé Strachotínské schody na dolní nádrži Vodního díla Nové Mlýny. Svítí sluníčko, ale fouká úděsný vítr. Po chvilce nacházíme na schodech krásného kulíka bledého a celkem 4 jespáky obecné, kluci hodně fotí. Přejíždíme k Drnholci a hledáme zajímavé dravce. Nakonec z toho byl jeden ostříž lesní a jeden orlovec říční. K večeru přejíždíme k Pohořelicím do blízkosti rybníka Vrkoč. Zde pozorujeme potápku černokrkou, chřástala vodního a také jednoho rybáka černého. Spíme v Penzionu U Janka v Sedleci. Večeře v restauraci Panská sýpka je dobrá, ale guláš s 5 knedlama za 185,- Kč je teda docela síla.

Den druhý, úterý 22. září začínáme na Nesytu. Pozorujeme ptáky na pozorovatelně u Výtopy a přehled pozorovaných druhů je velmi zajímavý: husa běločelá, ostralka štíhlá, hvízdák eurasijský, hrdlička divoká, jespák obecný (60 ex.), jespák malý, racek malý, racek stříbřitý, čáp černý, strakapoud malý, volavka stříbřitá, vlaštovka obecná. Připojuje se k nám brněnský birder Jarek Z. a spolu s ním jedeme k Brnu pozorovat dravce. Nakonec na polích u Blučiny nacházíme jednoho raroha velkého, je však hrozně daleko. Popojíždíme zpět na PR Trkmanec, kde je největším špekem jeden chřástal kropenatý. Na Pastvisku u Lednice pozorujeme orla mořského, ostříže lesního a opět volavky stříbřité. Večer popojíždíme do Hodonína do vinárny U houslí, kde přenocujeme. Jdeme také na pivo do restaurace U pošty - Budvarka, kde popíjíme a vyprávíme si v družné náladě s birdery Karlem Š., Ondrou R., Alešem P. a Tomášem B. Zdenda zde běhá ve slávistickém dresu a vzývá slávistické bohy, aby se jim v kvalifikaci o Ligu mistrů proti Dánům dařilo. Nakonec nic moc, bezbranková remíza. Celý den bylo krásné slunné počasí.

Den třetí, středa 23. září provází nás Ondra R. Začínáme na Hodonínských rybnících a později na Mutěnických rybnících: ostralka štíhlá, kulík písečný, zrzohlávka rudozobá, polák malý, moták pochop, orlovec říční, luňák červený a jespák malý. Milým překvapením je setkání s amatérským ornitologem a hlavně fotografem p. Mikulicou, který před nedávnem vydal nádhernou monografii o kukačce obecné. Obědváme v Mutěnicích, prohlížíme si také budoucí ptačí rezervaci Kosteliska. V podvečer míříme na sever, na Olomoucko. Naše hledání káně bělochvosté po cestě nebylo úspěšné. Večer na nás čeká v Kojetíně v restauraci Na hrázi jednatel Faunistické komise ČSO Jirka Š. Diskuse s ním je velmi zajímavá a plodná. Ubytování v privátu v paneláku je prostě excelentní. Večer se už venku zatahuje, po cestě do Kojetína chvilkami pršelo.

First three days (21 to 23th Sep) of our birdtrip to Moravia were very interesting: Grey Plover, Osprey, Saker, Black Tern, Little Stint, Black Stork, Little Egret, Spotted Crake, Hobby, White-tailed Eagle, Red Kite, Ringed Plover

Photogallery

Říčany, 21 Sep 2020 Strachotín, 21 Sep 2020 Strachotínské schody, 21 Sep 2020 Pálava, 21 Sep 2020 Pastvisko, 22 Sep 2020 Kosteliska, 23 Sep 2020 Kojetín, 23 Sep 020