Cesta za ptáky 21. - 25. 9. 2020 Díl 2

Birdtrip Sep 21st to 25th 2020 Part 2

Ve čtvrtek ráno vstáváme v Kojetíně s Honzou trochu dříve, Zdendu necháváme chvilku déle spát. Dle doporučení Jirky Š. jdeme polními cestami kolem místní zemědělské farmy a začíná drobně pršet. Pozorujeme luňáky červené a také jednoho lejska šedého. Déšť zesiluje a my se rádi schováváme do malé chatičky se zastřešenou verandou. Po chvilce vystrkuje ven nos Honza a hned hlásí: Tamhle sedí orel královský! Můj druh č. 261 pro Českou republiku! A opravdu mladý orel si suší na větvi své peří, napadán šedivkami a poštolkami obecnými. Voláme Zdendu, který to stíhá a všichni hodně fotíme. Pokačujeme polními cestami dále, zahlédli jsme krátký souboj kalouse pustovky a raroha velkého nad polem. Poletují zde také lindušky rudokrké.
   Přejíždíme na pískovny Majetín a Krčmaň, které jsou zklamáním. Ostříž lesní a linduška rudokrká, to je málo. Vynahrazujeme si to na polní louži u Grygova, kde jsou desítky bahňáků včetně jespáka malého a kulíků písečných. Loučíme se s Moravou a přejíždíme do východních Čech, kde je první zastávkou rybník Hvězda u Opatova. Rybník je hezký, ale špatně přístupný, všude samý zákaz. Podobné je to u Nového rybníka, který je kousek vedle. Kromě běžných druhů nás potěšil snad jen jestřáb lesní. Míříme následně k Rozkoši, kde strávíme naši poslední společnou noc. 
   Počasí se hodně zhoršilo, fouká silný vítr, který ráno na Rozkoši ještě zesiluje. Jdeme po děličce a opět zákaz vstupu, kterému moc nerozumíme. Surfeři tady jezdí úplně volně, až k děličce, to ale nikomu nevadí. Orlovec říční, jespáci obecní a dva racci malí, to je dnešní Rozkoš. Navštěvujeme dál Proudnický rybník, který je na nízké vodě a také plný bahňáků. Opět jespák malý, kulíci píseční, jeden ťuhýk šedý. Po cestě na Žehuň už leje, na Žehuňském rybníce snad jen 2 labutě černé a potápka černokrká jsou zajímavé. Jo vlastně jeden leucistický polák velký. Poslední zastávkou v lijáku je hnojiště ve Vyšehořovicích, kde čekáme na chocholouše, ale není tu. Vyplašili jsme jen jednu bekasinu otavní.
   Odvážíme Honzu domů a na zpáteční cestě se spolu se Zdendou stavíme ještě na polovypuštěné vodní nádrži České údolí v Plzni, kde jsou jespáci obecní. Je už ale skoro tma, když je pozorujeme.
   Celkem jsme pozorovali 110 druhů ptáků, což je slušný výsledek. Kulinářské příběhy by byly určitě také zajímavé, ale o tom snad někdy jindy...

Second part of our birdtrip, Sep 24 th to 25th 2020: Moravia and eastern Bohemia: species Saker, Short-eared Owl, Little Stint, Red-throated Pipit, Hobby, Little Gull, Osprey.

Photogallery

Orel královský / Imperial Eagle, Kojetín, Sep 24th 2020 Oslava orla / Celebration, Kojetín, Sep 24th 2020  © J. Grünwald Raroh a pustovka / Saker and Short-eared Owl, Kojetín, Sep 24th 2020 © J. Grünwald Linduška rudokrká / Red-throated Pipit, Kojetín, Sep 24th 2020 © J. Grünwald Grygov, Sep 24th 2020 © J. Grünwald Žebra / Ribs, Litovel, Sep 24th 2020 Zdenda a labutě černé / Zdeněk and Black Swans, Žehuň, Sep 25th 2020 © J. Grünwald Zdeněk a Libor, Žehuň, Sep 25th 2020 © J. Grünwald Zmrzlina / Ice cream, Žehuň, Sep 25th 2020