Moje oblíbené Karlovarsko

My favorite Karlovy Vary region

Je středa 18. 11. 2020, já si beru dovolenou a spolu s Milanem H. vyrážíme do míst, kam moc birderských výprav nemíří - na Karlovarsko! Již krátká zastávka u hráze Jesenické přehrady naznačuje, že se nudit nebudeme. Ca 5000 severských husí - běločelky a tundrové se shromažďují na hladině. My jedeme ale na Benzínku za Alešem J., místním znalcem a míříme dál na Sokolovsko - na jezero Medard. 
   Je krásné bezmračné počasí, ale fouká tu. Je to trochu zklamání, ca 2 000 lysek, 20 labutí velkých, 30 roháčů, 1 samec poláka chocholačky, velcí rackové, ale hlavně 8 lindušek horských, které neustále vyletují z břehů nebo travních porostů okolo jezera. Při odchodu nám nad hlavou přeletělo hejno 7 morčáků velkých a na parkovišti mezi kvíčalami bylo 16 drozdů cvrčal.
   Pokračujeme k Vřesové, kde byl v sobotu pozorován racek tříprstý. Lokalitu však moc neznáme, samý zákaz vjezdu a zákaz vstupu, takže jdeme jen pěšky na okraj jedné skládky nad elektrárnou Vřesová. Je tu 230 racků bělohlavých, 2 rackové stříbřití, jeden ťuhýk šedý. Vzdáváme to a jedeme zpátky na Jesenici.
   Jedeme nejprve do přítokové části přehrady k Podhradu, kde jsou ideální podmínky, málo vody, ale také málo ptáků. 42 čírek obecných, 16 kormoránů velkých, 1 potápka roháč, 1 samec morčáka velkého, 2 potápky roháči. Poté hledáme husy a nacházíme je na poli u Okrouhlé u hlavní silnice. Je tu odhadem tak 2000 hus tundrových a 1000 hus běločelých. Ale žádné špeky nevidíme, žádné bernešky nebo "lepší" husy. Dále jsou zde také 2 motáci piliši, 2 káně rousné. Jsme trochu vyhládlí, takže vítáme Alešovu nabídku navštívit vyhlášené řeznictví v Odravě. Párky, točený salám, uzené... S Alešem se loučíme a my ještě pokračujeme na krátkou návštěvu Tachovska. 
   Borský rybník u Tisové, jsem zde po šesté a vždy zde bylo něco zajímavého. Uvidíme. Rybník není na plné vodě, bahnité břehy vybízejí k návštěvě bahňáky, ale není zde ani jeden. Přeci jen roční doba už opravdu pokročila. Ozývají se dva orli mořští, volá datel černý, pozorujeme také jednoho ledňáčka říčního. Už jsme na odchodu a najednou Milan říká: Tady jsou někde sýkořice vousaté! Zkouším jen krátce přehrát hlas z mobilu a opravdu - 2 páry přilétají až k nám. Chvilu neposedí, ale pár fotek se mi daří udělat. Paráda, jdeme k autu. Nasedáme, já zavírám dveře a zase Milan: Teď něco přiletělo! Jdeme zpátky a on tam - racek malý! Mladý pták, pozorujeme ho jako u vytržení snad 10 minut. Dělám pár špatných fotek a teď už opravdu odjíždíme směr domov.
   Celkem jsme pozorovali tento den 49 druhů, 44 v Karlovarském kraji a 15 v Plzeňském kraji

On Nov 18th 2020 I traveled with 2 friends - Milan and Aleš to Karlovarský kraj region. We visited Jesenice dam, Vřesová dump and Borský pond near Tisová in Plzeňský kraj region. We observed 49 species in total: 44 Karlovarský and 15 Plzeňský region. Interesting species: Tundra Goose, Greater white-fronted Geese, Water Pipit, Hen Harrier, Rough-legged Buzzard, Bearded Reedling, Little Gull.

Photogallery

Lyska černá / Coot, jezero (lake) Medard, Nov 18th 2020 Severské husy / Nordic geese, Okrouhlá, Nov 18th 2020 Moták pilich / Hen Harrier, Okrouhlá, Nov 18th 2020 Sýkořice vousatá / Bearded Reedling, Tisová, Borský pond, Nov 18th 2020 Sýkořice vousatá / Bearded Reedling, Tisová, Borský pond, Nov 18th 2020 Racek malý juv. / Little Gull juv., Tisová, Borský pond, Nov 18th 2020