Birding ve sněhu a větru

Birding in the snow and wind

Je sobota 23. ledna 2021 a opět vyrážím s Ivetou na pozorování ptáků. Od rána je nevlídno, fouká vítr, ale hlavně prší, v průběhu dopoledne bude i sněžit resp. déšť se sněhem. Začínáme ve Stodě na řece Radbuze, kde kromě kachen divokých pozorujeme jednu slípku zelenonohou a místního ledňáčka říčního na své oblíbené větvičce. Pokračujeme do Dobřan zase na řeku Radbuzu na zimoviště kachen. Po chvilce se objevuje místní exot, nádherný sameček kachničky mandarinské (63.) foto, který je velmi živý, všechny fotky mám trochu mázlé. Ještě předtím pozorujeme druhou místní specialitu - zimující pár čápů bílých (62.) foto, na loukách u Radbuzy. 
  Jen tak na zkoušku jedeme do Plzně na přehradu České údolí na Borech. Přehrada je zamrzlá a kromě jednoho hýla obecného nevidíme nic zajímavějšího. Další zastávka je jasná - PR Nový rybník u Líní. Rybník je také zamrzlý, fouká ledový vítr a do toho padá déšť se sněhem, paráda... Přelétla jedna kavka obecná, hejno 10 stehlíků obecných, ale největší zajímavost sedí na hnízdní posadě pro racky. Mladý jestřáb lesní (foto), ani se nehne, vydrží zde sedět dlouhé minuty. Další zastávky jsou v podstatě bez ptáků - Přehýšovský rybník, pole u Vsi Touškova i Touškovský rybník. Ivet vystupuje a já jedu domů. 
   Krátce zastavuji pár stovek od domu Ivety, poletuje zde hejno drozdů kvíčal, nakonec počítám až 550 kusů. Najednou přeletuje mezi nimi něco tmavého, a opravdu 4 špačci obecní (64.) foto. Nevypadali, že by nějak strádali a pilně sbírají cosi v trávě. Počasí je fakt na draka, jedu také domů. Nakonec z toho bylo 32 druhů ptáků.

Today January 23th 2021 was terrible weather. Wind, rain, snowing. All ponds were frozen. We observed (me and Ivet) 32 bird species in total. Common Moorhen, Kingfisher, Mandarin Duck, White Stork, Bullfinch, Jackdaw, Goldfinch, Goshawk, Fieldfare, Starling.

Photogallery

Samec kachničky mandarinské / Male of Mandarin Duck, Dobřany, river Radbuza, Jan 23th 2021 Přezimující čápi bílí / Overwintering White Storks, Dobřany, river Radbuza, Jan 23th 2021 Mladý jestřáb lesní / Juvenile Goshawk, Líně, Jan 23th 2021, © Ivet Havlíčková Špaček obecný / Starling, Ves Touškov, Jan 23th 2021