Kulíšci, naše nejmenší sovy

Pygmy Owls, our smallest owls

Dnes 4. 3. 2021 jsem byl na druhé straně katastru Holýšova v polesí Vytůň, hlavním úkolem bylo zjistit, zda už přiletěly sluky lesní. Věděl jsem, že se nacházím také v dlouholetém teritoriu kulíška nejmenšího. Zkouším tedy kolem 17.20 h opakovaně krátce zapískat, dlouho se nic nedělo, pak spontánně přilétl jeden kulíšek, za chvíli druhý, pářili se přímo nade mnou (tak na 10 m ode mne). Mezitím přeletělo hejno 20 holubů hřivnáčů a zahoukal také jeden holub doupňák. Pak si kulíšci dali na chvíli pokoj, seděli oba v klidu na neolistěném listnatém stromě, zdálky ale volá třetí kulíšek. Nakonec ještě jednou odpářili (poslední velmi nekvalitní fotka, trošku jsem se u toho až styděl). Mezitím byly již velmi špatné podmínky na focení. Sluku jsem neviděl bohužel žádnou. V pokoře vše balím a v klidu odjíždím, moc mne dnešní pozorování potěšilo. Pozorováno celkem 9 ptačích druhů.

Today Mar 4th 2021 I was looking for Woodcocks, without success. But I saw a pair of Pygmy Owls with display calls and copulation. 9 bird species in total - e. g. Stock Dove, Woodpigeon.

Photogallery

Holýšov, polesí Vytůň / Holýšov, Vytůň forest Kulíšek nejmenší / Pygmy Owl, Holýšov, Mar 4th 2021 Kulíšek nejmenší / Pygmy Owl, Holýšov, Mar 4th 2021 Kulíšek nejmenší / Pygmy Owl, Holýšov, Mar 4th 2021 Kulíšek nejmenší / Pygmy Owl, Holýšov, Mar 4th 2021 Kulíšek nejmenší / Pygmy Owl, Holýšov, Mar 4th 2021