Pátek (jaro) a sobota (zima)

Friday (spring) and saturday (winter)

 
Moc se mi dnes v pátek 20. 3. 2020 nechtělo, ale dokud je ještě možné se pohybovat venku, tak jsem přeci jen vyrazil (hrozba celorepublikového zákazu vycházení z domu). Za dropem malým nepojedu, mám to z ruky, tak jako vždy místní birding. Ač se net hemží samými špeky, já toho dnes moc neviděl. Potvrzuji silný tak pěnkavovitých (u Semněvic na Domažlicku hejno asi 1500 pěnkav s cca 20 jikavci), táhli i kvíčaly s cvrčalami. Konečně na polovypuštěném Křakovském rybníku u Křakova (DO) seděli 2 kulíci říční (120.) a také jeden jespák bojovný (121.). Na Metelském rybníku mezi Dolním a Horním Metelskem (DO) jsem po dlouhé době vyfotil ledňáčka a také západ Slunce. Snad bude sluníčko nad českým a moravským birdingem svítit i dál...
Počasí, že by psa člověk ven nevyhnal, ale prostě v sobotu 21. 3. 2020 musím...????
Mantov Metálka, o. PJ, absolutně liduprázdné, i bez rybářů! To jsem neviděl snad 20 let! Bohužel i bez zajímavých druhů. Jedu na PR Nový rybník u Líní, o. PS. Silný mrazivý vítr, déšť se sněhem, občas sníh s deštěm. A ejhle! Plave tu mj. potápka malá (122.), dále lžičáci, čejky, jespák bojovný, najednou se ozve z rákosí chřástal vodní (123.). Největší překvapení dnešního dne teprve přichází - nad hladinou létají a pokoušejí se lovit 2 vlaštovky obecné (124.). Asi moje nejčasnější pozorování vůbec. Na rybníku Odval u Zbůchu, o. PS, odečítám dvě husy velké (viz foto) a na polní cestě k Uhercům pozoruji také 2 zvonohlíky zahradní (125.). Počasí se nelepší, vítr je fakt mrazivý. Na zpáteční cestě se stavím ještě v Přehýšově, o. PS, u rybníka, který je sice téměř prázdný, ale na okraji orobincového porostu zde jednu palici cupuje moudivláček lužní (126.).
On Friday Mar 20th and Saturday Mar 21st I was birding. Friday sunny warm, Saturday snowing, rain, wind, cold. I saw 7 new species for 2020: Little Ringed Plover, Ruff (Friday) and Little Grebe, Water Rail, Barn Swallow, European Serin, Penduline Tit (Saturday)
 

Photogallery

Ledňáček říční / Kingfisher Mar 20th 2020 Dolní Metelsko Husa velká / Grey-legged Goose, Zbůch, Mar 21st 2020