364. druh - tetřev hlušec ze Šumavy

Bird species nr. 364 - capercaillie from Šumava mountains

Nikdy jsme po něm nějak netoužil, jenže s přibývajícími léty se pomalu pomalinku dostával na přední pozice mého "wish-listu". Vloni v dubnu mi tak nějak proklouzl mezi prsty v okolí Horské Kvildy. Letos s podobným týmem v okolí Kvildy jsme už byli úspěšní. Vstáváme dnes 23. dubna 2021 ve 2 hod. ráno, přesunujeme se do blízkosti tokaniště, kde jsme na místě tak v ca 3.35 h, za úplné tmy a mrazivého rána. Pod nohama ti křupe firn, občas prošlápneš vodou nasáklý mech a musíš dávat pozor, abys neuklouzl. Hlavním úkolem je ale ho nerušit. Jééé, já ještě neřekl koho. Tetřeva hlušce, našeho největšího lesního kura ????. Druh opředený ornitologickými, ale hlavně mysliveckými zkazkami a mýty. Druh, který indikuje, že les, kde se vyskytuje, je ještě tak nějak v pořádku. Že tak by měl opravdový les vypadat. Směs živých, mrtvých, umírajících, ale i rostoucích stromů, keřů i bylinného patra.
Po zvukovém koncertu několika tokajících sýců rousných, přeletu sluky lesní a počínajícím zpěvu lesních drozdů je tu po ca 1,5 hodině čekání první nesmělé "lousknutí". Za chvilku se přidává další samec, celkem jsme slyšeli min. 3 z nich. Od samce, který je k nám nejblíž slyšíme opakovaně ukázkový přednes celého repertoáru: pukání, trylek, lousknutí a broušení. Občas zaslechneme mohutné mávání křídly, samci přeletují na další místa. Po chvilce pozorujeme jednu slepičku sedící na smrkové větvi tak ca 80 m od nás. Dělám několik špatných fotek, samička po chvilce mizí. Potichu jdeme zpět k autu. To už je světlo, horský les se probouzí, ptáci zpívají jako o život, zdáli volá jeřáb popelavý. Hlavou Ti letí tolik myšlenek, máš tolik zážitků, že bys je chtěl okamžitě někomu vyprávět. Ale hlavně doufáš, že touha po mamonu a penězích nebude nikdy silnější než snahy zachovat tetřeva na Šumavě a s ním to, co dělá Šumavu tak nádhernou. Divokou, tajemnou, ale zároveň pro ty, co jí rozumí a zbožňují, neskutečně krásnou.
   Je to můj 364. druh pozorovaný ve volné přírodě ve světě a zároveň také 264. druh pro Českou republiku.
 
On Apr 23rd 2021 I observed with friends capercaillie (3 males and 1 female) near Kvilda, Šumava mountains. It is my bird species nr. 364 for world lifelist and bird species nr. 264 for Czech Republic lifelist.

Photogallery

Slepice tetřeva hlušce / Capercaillie female, Kvilda, Apr 23rd 2021 Slepice tetřeva hlušce / Capercaillie female, Kvilda, Apr 23rd 2021