365. druh - vlaštovka skalní z Plzně

Bird species nr. 365 - Red-rumped Swallow from Pilsen

Je úterý 27. dubna 2021 a v 10.56 h přichází přes Messenger krátká zpráva od Lucky V., že pozorovala na Borské přehradě (přehrada České údolí) v Plzni vlaštovku skalní. Včetně fotografie. Ano, je to ona! Využívám polední přestávku, volám Pavlovi R. (ten si ani neohřává oběd) a frčíme do Plzně na přehradu. Je slunečné počasí, ale celkem chladno. Parkujeme v pravé poledne u Škodalandu a asi po 200 metrech je oplocený pozemek, kde roste několik listnatých stromů (lípy?), kde má sedět naše vlaštovka. Mezitím jsem pobláznil i Milana H., který okamžitě nechává pozorování na PR Nový rybník v Líních a taky pádí do Plzně. Po chvilce čekání vlaštovka skalní Cecropis daurica přilétá, sedá si do koruny stromu, čistí si peří, znovu vyletuje, krátce se ozývá. Fotíme ji a detailně prohlížíme dalekohledy. V ca 13 h s Pavlem odjíždíme, máme několik fotek, ale hlavně krásný pocit pozorování nového druhu. Ještě dnes přijiždí "delegace" z Prahy, také několik plzeňských ornitologů. Poslední pozorování dnes je v ca 15.50 h, pak už se vlaštovka neukazuje. 
Vlaštovka skalní je můj 265. druh pro Českou republiku, 313. druh pro Evropu a 365. druh pro celý svět. Zároveň také 159. druh v letošním roce.

Today after noon I observed Red-rumped Swallow in Plzeň, Borská dam (České údolí dam). New species for me - lifer! I made some shots, sent messages to my birding friends. It is my bird species nr. 265 for the Czech Republic, 313 for Europe and 365 for the whole world. 

Photogallery

Vlaštovka skalní / Red-rumped Swallow, Apr 27th 2021, Plzeň, přehrada České údolí © L. Votrubcová Vlaštovka skalní / Red-rumped Swallow, Apr 27th 2021, Plzeň, přehrada České údolí Vlaštovka skalní / Red-rumped Swallow, Apr 27th 2021, Plzeň, přehrada České údolí Vlaštovka skalní / Red-rumped Swallow, Apr 27th 2021, Plzeň, přehrada České údolí Vlaštovka skalní / Red-rumped Swallow, Apr 27th 2021, Plzeň, přehrada České údolí