Neúspěšné hledání uralky a jeřábka na Šumavě

Unsuccessful search for Ural Owl and Hazel Grouse in Bohemian Forest Mts.

V úterý 19. května 2020 ráno vyrážíme spolu s Milanem H. na Šumavu hledat puštíka bělavého a jeřábka lesního. Jsme vyzbrojeni informacemi od Honzy G., mapkami a velkou porcí optimismu. Již u Lhovic u Švihova pozorujeme nádherného ostříže lesního z auta. 
   Přijíždíme až po 8. hodině ranní do Českých Žlebů a zkoušíme na otevřených plochách směrem ke Stožci hledat tyto dva druhy. Bez úspěchu, uralku ani jeřábka lesního jsme neviděli, ani neslyšeli. Pozorujeme lindušky lesní, hýly obecné, ťuhýka obecné, holuby doupňáky, nakonec i šoupálka dlouhoprshého a žlunu zelenou. Těsně před 11. hodinou míříme do Českobudějovické pánve si trochu zlepšit náladu.
   Začínáme na Vrbenských rybnících, kde pozorujeme kolpíky bílé (188.), zrzohlávky rudozobé (189.), létá zde i jeden rybák obecný (190.). V kolonii kolpíků krátce pozorujeme jednu volavku stříbřitou (191.), na dubech na hrázi zpívají lejsci bělokrcí (192.). Je zde také jeden kvakoš noční (193.) a po chvilce objevujeme i 3 potáky černokrké (194.). Našli jsme také rodinu husic liščích s 8 mláďaty, bohužel z bahňáků jsou to pouze čejky chocholaté a kulíci říční (jeden pozorován sedící na hnízdě). 
  Po obědě v pivovaru Kněžínek s excelentní hamburskou vepřovou kýtou a karlovarským knedlíkem pokračujeme dál. Zajímavý byl už jen polovypuštěný Novohaklovský rybník na okraji Českých Budějovic, kde pozorujeme 4 vodouše rudonohé (195.). Nakonec jsme si nechali Starý rybník u Tchořovic, který je bohužel na plné vodě. Zde pozorována ze zajímavostí jen samice čírky modré, druhu, který zde vloni vyhnízdil. 
   Výlet se vydařil, i když jsme nakonec naše dva vysněné šumavské druhy neviděli. Ale tak to prostě při pozorování ptáků občas bývá...

May 19th 2020 and trip to Bohemian Forest Mts. and ponds in southern Bohemia. My new species for 2020: Spoonbill, Red-crested Pochard, Common Tern, Little Egret, Collared Flycatcher, Night Heron, Black-necked Grebe, Common Redshank. I observed in 2020 in total 195 bird species. 

Photogallery

Husice liščí / Shelducks, Vrbenské ponds, České Budějovice, May 19th 2020 Husice liščí / Shelduck, Vrbenské ponds, České Budějovice, May 19th 2020 Potápky černokrké / Black-necked Grebes, Vrbenské ponds, České Budějovice, May 19th 2020 Pivovar Kněžínek / Brewery Kněžínek, May 19th 2020 Zrzohlávky rudozobé / Red-crested Pochards, Starohaklovský pond, May 19th 2020 Vrabec polní / Tree Sparrow, Tchořovice, Starý pond, May 19th 2020