Můj druh č. 260 pro Českou republiku a č. 362 pro Svět

My species Nr. 260 for the Czech Republic and Nr. 362 for World

Je středa 9. září 2020 krátce po 4. hodině ranní, vstávám a v 5.00 h jedu vlakem do Plzně. Zde mne na konečné stanice tramvaje č. 4 v Plzni-Košutce čeká můj dnešní kolega Tomáš K., velký fanda bahňáků. Cíl je jasný. Bahňáci...

První zastávku domlouváme prakticky v autě. Lenešický rybník v Lenešicích na Lounsku. Na rybníku je odhadem 500 labutí velkých, poláci velcí a chocholačky, pozoruji i jednoho lžičáka pestrého. Nad rybníkem poletuje mladý rybák bělokřídlý LIFER, 260. druh pro Českou republiku, 310. druh pro Evropu a 362. druh pro můj světový birdlist!!! Bahňáků je zde opravdu dost: čejky chocholaté, 15 jespáků obecných, 3 jespáci bojovní, 1 jespák malý, 10 bekasin, 5 vodoušů šedých, 4 vodouši tmaví, 6 vodoušů bahenních a také 1 pisík obecný. Dobrá práce!

Přesouváme se na Nechranickou přehradu na Chomutovsku. Má málo vody, ale je krásné počasí a je zde mnoho rybářů. Hned u hráze ve Vikleticích je jeden jespák obecný, ale hlavně jeden jespák rezavý. Tomáš úplně šílí! Jespák neustále leze po hrázi a hledá potravu. U Poláků pozorujeme jednoho strakapouda malého a jednoho vodouše rudonohého. U hráze je už jen jeden vodouš tmavý. Nad hladinou poletuje jeden orlovec říční, u hráze také jeden luňák červený. Jako zajímavost uvádím malé hejno papoušků škraboškových, min. čtyři exempláře, poletující na okraji Vikletic. 

Po obědě v restauraci Růže v Podbořanech (štěpánská s rýží) jedeme na poslední dnešní štaci - přehradu Klabava na Rokycansku. V přítokové části jsou velká bahnitá pole, ale přijíždíme až po 16. hodině, aktivita ptáků není příliš velká. Pozorujeme 3 vodouše šedé a 2 jespáky obecné. Při kontrole hráze nám nad hlavou přeletuje kavka obecná, 62. druh dnešní exkurze. Bylo to moc fajn!

Today birding trip: Lenešice pond, Nechranice dam and Klabava dam. We observed today 62 bird species in total. For me: White-winged Tern lifer, species Nr. 362 for my world bir list! Other species: Knot, Ruff, Spotted Redshank, Redshank, Little Stint, Lesser Spotted Woodpecker, Osprey and Yellow-collared Lovebird (escaped birds).

Photogallery

Lenešice pond Jespák bojovný / Ruff, Lenešice pond, Sep 9th 2020 Vodouš tmavý / Spotted Redshank, Lenešice pond, Sep 9th 2020 Jespák obecný / Dunlin, Nechranice dam, Sep 9th 2020 Jespák rezavý / Knot, Nechranice dam, Sep 9th 2020 Jespák rezavý / Knot, Nechranice dam, Sep 9th 2020